Straipsniai

2020 m. Birželis mėn. 02 d., Antradienis

Seimas raginamas svarstyti bemaž 70 000 piliečių parašais pateiktą įstatymo projektą

http://alkas.lt/wp-content/uploads/2020/06/Iniciatyvines-grupes-TALKA-nariai-2015m-jono-vaiskuno-nuotrauka.jpgBirželio 2 d. buvę piliečių iniciatyvinės grupės „Talka: už lietuvių valstybinę kalbą“ (TALKA) nariai,  kreipėsi  į Lietuvos Respublikos Seimo narius ir atskirai į valdančiąją Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą (LVŽS) ragindami svarstyti jau bemaž 5 metus Seime dūlantį jų pateiktą įstatymo projektą dėl nelietuviškų asmenvardžių rašybos oficialiuose Lietuvos dokumentuose.

2015 m. pasinaudoję Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtinta piliečių įstatymo iniciatyvos teise ir surinkę bemaž 70 000 Lietuvos piliečių parašų, iniciatyvus piliečiai Seimui pateikė privaloma tvarka svarstyti Asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo Nr. XII-1519 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIP-3796. Šiuo projektu siūloma paso papildomų įrašų puslapyje arba tapatybės kortelės antroje pusėje leisti įrašyti piliečio pageidavimu jo vardą ir pavardę ir „kita kalba lotyniško pagrindo rašmenimis arba perrašius juos lotyniško pagrindo rašmenimis pagal piliečio pasirinktą transliteravimo sistemą (jei piliečio pageidaujamoje kalboje naudojami ne lotyniško pagrindo rašmenys)“.

Kaip žinia, valdančiosios LVŽS nariai 2015 metais labai aktyviai dalyvavo piliečių iniciatyvoje „Talka: už lietuvių valstybinę kalbą“ ir ženkliai prisidėjo prie bemaž 70 000 Lietuvos piliečių parašų surinkimo.  LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis, LVŽS narys akademikas Eugenijus Jovaiša, buvęs LVŽS Seimo frakcijos narys Povilas Urbšys – buvo vieni aktyviausių pilietinės iniciatyvos palaikytojų, be kurių palaikymo kažin ar būtų surinkti įstatymo projektui pateikti reikiamas parašų skaičius.

J.Vaiškūno nuotr.

Skaitykite: http://alkas.lt/

2020 m. Birželis mėn. 02 d., Antradienis

Po svarstymo pritarta Regioninės plėtros įstatymo projektui

49962947047_6559f2118e_w.jpgSeimas po svarstymo pritarė naujos redakcijos Regioninės plėtros įstatymo projektui Nr. XIIIP-4280(2) ir lydimiesiems teisės aktų pakeitimams, kuriais siekiama sukurti naują efektyvią regioniniu savarankiškumu pagrįstą regioninę politiką, pereiti į kitą kokybinį lygmenį, pagrįstą valstybės ir savivaldybių bei savivaldybių tarpusavio pasitikėjimo, bendradarbiavimo kultūra ir bendrų problemų sprendimu, užtikrinti Lietuvos regionų konkurencingumą bei aukštą gyvenimo kokybę jose.

„Kiek buvo ministrų, nė vienam neužteko politinės valios pateikti Seimui tokį įstatymo projektą, kuris sulauktų daugumos Seimo narių paramos ir suformuotų iš esmės kitą kokybinę regioninės plėtros strategiją mūsų valstybėje. Mane labai nudžiugino, kad buvo labai jautriai sureaguota į Europos Tarybos ekspertų nuomonę, kurie akcentavo skaidrumą ir atstovavimo principą“, – pritarti projektui ragino Seimo narys Povilas Urbšys.

Įstatyme įtvirtinamas nacionalinės regioninės politikos tikslas – skatinti tolygią ir tvarią plėtrą visoje valstybės teritorijoje.

Skaitykite: https://www.lrs.lt/

2020 m. Birželis mėn. 01 d., Pirmadienis

Pandemijos metas kai kam tapo aukso kasyklomis

eltoss.pngKone nuo koronaviruso pandemijos pradžios apsaugos priemonių ir įrangos pirkimus lydėjo skandalai, nes tuoj atsirado nesąžiningo verslo, pasinaudojusio apgailėtina padėtimi reformų nustekentoje sveikatos apsaugos sistemoje. Ar taip nenutiks su ekonomikos gaivinimui pasiskolintais milijardais?

Apie tai prie ŽALGIRIO NACIONALINIO PASIPRIEŠINIMO JUDĖJIMO apskritojo stalo diskutavo Seimo nariai Artūras SKARDŽIUS ir Povilas URBŠYS, verslininkas Antanas BOSAS, Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narys Gintautas LUKOŠAITIS. Diskusiją vedė žalgirietis Gediminas JAKAVONIS.

P.URBŠYS: Pasaulyje vykstančios ekonominės krizės Lietuvoje labai greitai įgauna politinį atspalvį ir kiekviena valdžia iš to bando sukaupti kuo didesnį politinį kapitalą. Jeigu prisimintume 2008-uosius, kai valdžia kažkodėl nusprendė gelbėti skandinaviškus bankus, nors tie patys bankai mūsų atžvilgiu pasielgė labai ciniškai - faktiškai pinigų nebeliko Lietuvoje, o bankų pinigai buvo nukreipti tam, kad gelbėtų skandinavų valstybių ekonominę situaciją. Tos ekonominės krizės metu mes dar mokėjome už prezidentės Dalios Grybauskaitės ir premjero Andriaus Kubiliaus politines ambicijas, nes jie nenorėjo, kad juos kas nors reguliuotų iš šalies, todėl mes ėmėme paskolas su daug didesnėmis palūkanomis negu latviai. Dabar situacija lyg ir kitokia, nes kreditavimo sąlygos yra labai geros, su nulinėmis palūkanomis, tad pinigų nors vežimu vežk. Čia atsiranda pagunda verslui, kaip tuos pinigus panaudoti tam, kad galėtų užauginti savo politinį kapitalą prieš rinkimus.

Verslas, per pandemiją pajutęs aukso gyslą, man atrodo, tikrai galėjo pasinaudoti situacija ir padidinti savo pelnus. Kadangi valstybė nebuvo pasiruošusi koronaviruso pandemijai, tai aktualiausia problema buvo apsaugos priemonės. Dabar mes matome sumas, kurios buvo skirtos joms pirkti. Sumos tikrai yra įspūdingos. Įdomu, ar kas nors kada nors pasakys, kiek mes permokėjome už jas? Pavyzdžiui, suomiai buvo jau iš anksto pasiskaičiavę, todėl tos apsaugos priemonės buvo įsigytos daug pigiau. Mes šiuo atveju mokėjome penkis ar dešimt kartų daugiau. Negana to, nenustebsiu, jei dalis tų priemonių neatitinka kokybės reikalavimų. Mes net neturime pajėgų šito tikrinti, nes Lietuvoje yra tik viena laboratorija, kuri gali patikrinti, kaukės atitinka keliamus reikalavimus ar ne.

Eltos nuotr.

Skaitykite: https://www.respublika.lt/

2020 m. Gegužė mėn. 28 d., Ketvirtadienis

Sprendžiama, kaip gyvensim 30 metų: vieni mato klestinčią Lietuvą, kiti – sovietmetį

Seime svarstytas naujasis Lietuvos bendrasis planas – dokumentas, kuris turėtų numatyti šalies kryptį artimiausius 30 metų į priekį. Politikų nuomonės dėl naujojo plano išsiskyrė. Vieni sako, kad jis pavers Lietuvą modernia ir klestinčia valstybe, galinčia konkuruoti su kaimyninėmis šalimis. Kritikai atšauna – rajonuose nebeliks gyventojams reikalingų paslaugų ir grįšime į sovietmečio laikus.

Aplinkos ministerija tikisi, kad planas taps pagrindiniu šalies vystymosi dokumentu, kurio suformuluoti sprendiniai galios iki 2030 metų, o pasiūlyta vizija – net iki 2050 metų. Seimo nariai turėjo pasirinkti, kuriai plano alternatyvai pritarti. Pirmoji alternatyva numato, kad miestai veikia savarankiškai, o antrąja alternatyva siūloma numatyti didesnį miestų bendradarbiavimą. Vyriausybė ir Seimo komitetai siūlė pasirinkti antrąją alternatyvą. Seimas pritarė antrajai alternatyvai. Už balsavo 77, prieš – 8, susilaikė 13 parlamentarų.

Mišriai Seimo narių grupei atstovaujantis Povilas Urbšys piktinosi, kad Seimas nediskutuoja dėl pirmosios alternatyvos. Jo teigimu, priėmus antrąją alternatyvą, šalyje bus sunaikintos apskritys, o jas pakeis, politiko žodžiais, „penkios pseudopartnerystės grupės“. Pasak jo, dabar kiekviena savivaldybė yra lygiavertė formuojant regioninę politiką. „Daugelis čia kalbėdavo, kad štai užsimojo naikinti regionines poliklinikas ar kitas regionines įstaigas. Gerbiamieji, šiame antrame variante yra užkoduotas naikinimas, vadinamas optimizavimas ir centralizavimas, pasiremiant vadinama kokybine paslauga. Antras variantas atitolins paslaugas nuo žmonių. 

 <...> Tarsi stebimės, kodėl čia žmonės nenori gyvent, kodėl bėga iš tos Lietuvos. Viena pagrindinių priežasčių – netolygumai, kurie yra mūsų mažoj toj Lietuvėlėj“, – kalbėjo P. Urbšys.

Pasak jo, priimdami naująjį bendrąjį planą, Seimo nariai naikins esamą infrastruktūrą ir kurs, P. Urbšio žodžiais, kažkokį naujadarą.

„Tai yra atgal į Sovietų Sąjungą“, – rėžė P. Urbšys. Jis priminė, kad 1950 m. buvo panaikintos apskritys ir įsteigtos keturios sritys – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių. „Kodėl jūs rinkimuose melavote, kad jums svarbu regionai?“ – valdančiųjų klausė P. Urbšys.

J.Auškelio nuotr.
Skaitykite: https://www.tv3.lt/

2020 m. Gegužė mėn. 28 d., Ketvirtadienis

Įstatymas saugos diplomatų praeitį – nebus atskleidžiama, ar jie bendradarbiavo su SSRS

Jaroslavas Narkevičius atsakinėjo į Seimo narių klausimus; Seimas

Informacija apie diplomato pareigas einančių arba į jas kandidatuojančių asmenų slaptą bendradarbiavimą su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, dėl kurio šie asmenys yra prisipažinę Lietuvos valstybei, nebus išslaptinta ir viešai skelbiama.

Tai ketvirtadienį nutarė Seimas, priėmęs Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymo pataisas. Už jas balsavo 86 Seimo nariai, prieš buvo 2, susilaikė 14 parlamentarų.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nuomone, siūlymas išslaptinti ir viešai skelbti informaciją apie diplomatų slaptą bendradarbiavimą su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, dėl kurio šie asmenys yra prisipažinę Lietuvos valstybei, prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintam teisinės valstybės principui. Seimas pritarė tokiai komiteto išvadai, kurią ketvirtadienį pristatė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė.

Seimo narys Povilas Urbšys stebėjosi, kaip Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas gali nustatyti, kad projektas prieštarauja Konstitucijai. Jo nuomone, būtų sąžiningiau, jei dėl to būtų kreiptasi į Konstitucinį Teismą. P. Urbšiui nesuprantama, kodėl nutarta neviešinti informacijos apie diplomatų buvusį bendradarbiavimą su specialiosiomis tarnybomis.

Nuotr. J. Stacevičiaus

Skaitykite: https://www.lrt.lt

2020 m. Gegužė mėn. 24 d., Sekmadienis

Kai buvę pareigūnai tampa įtariamųjų gynėjais

respublikos_nuotr.jpg

Lietuvos teisinei sistemai tenka atlaikyti dar vieną smūgį. Gali būti, kad bus apnuogintos schemos, kaip buvę pareigūnai, perėję į kitą barikadų pusę, tampa korupcinių tinklų dalimi. Kiek verta advokatais tapusių buvusių prokurorų, tyrėjų ar teisėjų darbo praktika ir pavydėtini ryšiai?

„Vakaro žinios“ rašė, kad gavus duomenų apie tai, kad Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorai Nerijus Marcinkevičius ir Ugnius Vyčinas, Kauno apygardos prokuroras Donatas Puzinas bei Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos tyrėjas Nerijus Valatka neformaliai susitikinėja su Kaune praktikuojančiu advokatu Šarūnu Mickevičiumi buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Susitikimuose aptaria jų žinioje esančių finansinių-ūkinių ikiteisminių tyrimų eigą, neviešintinus duomenis ir galimybes priimti proceso sprendimus, kuriais suinteresuoti šio advokato neoficialiai atstovaujami privatūs asmenys. Įdomu tai, kad Š.Mickevičius advokatu tapo 2013 metais. Iki 2011 m. kovo 1 d. ėjo FNTT Kauno skyriaus viršininko pavaduotojo pareigas. Jo vaidmenį šioje byloje generalinis prokuroras Evaldas Pašilis įvardija kaip tarpininko. Be to, advokatas Š.Mickevičiaus brolis Mindaugas Mickevičius yra vienas iš akcininkų bendrovės „Diena Media News“, leidžiančios laikraščius „Kauno diena“, „Klaipėda“, „Vilniaus diena“. Penktadienį Vilniaus apylinkės teismas advokato Š.Mickevičiaus suėmimą pratęsė dar dešimčiai dienų skaičiuojant nuo gegužės 23 dienos. Sulaikytų prokurorų suėmimo pratęsti neprašyta.

Pavyzdžių, kai į advokato praktiką persiorientuoja prokurorai, teisėjai, STT ar FNTT tyrėjai - ne vienas. Tad kyla klausimas, ar toks pasikeitimas neatveria kelių nesąžiningiems darbams?

Pažintys - tam tikras garantas

Seimo narys, buvęs STT Panevėžio valdybos viršininkas Povilas Urbšys „Vakaro žinioms“ sakė, kad asmeniniai ryšiai panašiose tarnybose - labai svarbūs. „Buvę pareigūnai visada yra interesų sankirtoje. Asmeniniai ryšiai nenutrūksta iš karto, išėjus iš tarnybos. O advokatas gyvena iš savo bylų. Tad jam yra didelė pagunda savo kliento problemas spręsti bandant prieiti prie tam tikrų pareigūnų.

Anksčiau buvo kalbama apie teismuose esančius tunelio žmones, per kuriuos galima išspręsti įvairias bylas. Kyšio perdavime asmeninis pasitikėjimas yra labai svarbus. Tas, kuris suinteresuotas paimti kyšį, nenori būti ištrauktas į dienos šviesą. Todėl buvęs bendradarbis ar buvęs mokslo draugas yra netgi tam tikras garantas, kad tai nėra provokacija.

Grandinė yra tokia: buvęs pareigūnas - esamas advokatas - kreipiasi į esamą pareigūną. Jeigu tas asmuo pats negali padėti, kreipiasi į kolegą, kuris gali išspręsti problemą, ir taip toliau. Grandinėje dalyvauja tik patikimi asmenys, kurie yra suinteresuoti daromo sandėrio baigtimi“, - sako P.Urbšys.

Jis iš karto priduria, kad visus buvusius pareigūnus, kurie perėjo į advokato darbą, įtarinėti korupciniais ryšiais būtų neteisinga: „Absoliutinti negalime, viskas priklauso nuo konkretaus asmens. Jeigu jis, eidamas prokuroro ar FNTT pareigūno pareigas, užsiiminėjo neteisėtais veiksmais, tvarkė įvairių asmenų reikalus, pasinaudodamas savo tarnybiniais įgaliojimais, tai ir tapęs advokatu greičiausiai bus tarpininku tarp pareigūnų ir asmenų, kurie suinteresuoti jiems palankiais sprendimais. Manau, tokių buvusių pareigūnų, kurie būtent taip įsivaizduoja advokato darbą, yra mažuma.“

Nuotr.Eltos

Skaitykite:https://www.respublika.lt/

2020 m. Gegužė mėn. 19 d., Antradienis

Seimas pradeda svarstymus, ar drausti palmių aliejų naudoti degalams

urbelionio.jpgSeimas spręs, ar Lietuvoje atsisakyti palmių aliejaus naudojimo biodegalams. Kai kurie parlamentarai sako, kad draudimas palmių aliejų Lietuvoje naudoti degalams perskirstys prekybos biokuro rinką.

Seimas antradienį po pateikimo priėmė svarstyti Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisas, kuriomis ketinama apriboti palmių aliejaus naudojimą biokuro gamyboje, keičiant jį rapsų ar saulėgrąžų aliejumi. Už balsavo 57 Seimo nariai, prieš vienas, o susilaikė 28. Toliau pataisas Seimas svarstys birželio 23 dieną.

Idėjos iniciatorė „valstietė“ Virginija Vingrienė sako, kad taip siekiama mažinti atogrąžų miškų kirtimus, stabdyti klimato kaitos procesus, tuo metu kritikai teigia, kad šioje srityje kertasi vietinių biokuro žaliavos gamintojų ir ją importuojančių verslininkų interesai.

Tuo tarpu Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Povilas Urbšys pareiškė, kad pataisos teikiamos ne siekiant sumažinti atogrąžų miškų kirtimus, o todėl, kad jų siekia dalis verslo.

P. Urbšio teigimu, pagrindinis vietinio biokuro gamintojas yra buvęs „Lukoil Baltijos“ vadovas Ivanas Paleičikas, kurios šeima dabar kontroliuoja bendrovę „Viada LT“, perėmusią Rusijos „Lukoil“ degalinių valdymą Lietuvoje ir Latvijoje.

„Būtent jis yra suinteresuotas pašalinti konkurentus iš biokuro rinkos Lietuvoje. Būtent nuo jo priklausantys ūkininkai, kurie pelnosi iš parduodamų rapsų jam, daro dabar spaudimą Seimo nariams, kad pataisos būtų priimtos kuo greičiau“, – Seime kalbėjo P. Urbšys.

Pasak P. Urbšio, rapsų auginimas kaip tik prisideda prie aplinkos teršimo.

„Ne man žaliesiems aiškinti, kiek rapsų grūdinių kultūrų paplitimas padidina gamtą teršiančių trąšų naudojimą Lietuvoje“, – teigė parlamentaras.

Jis taip pat pabrėžė, kad palmių aliejus daugiausia naudojamas ne kuro gamyboje, o maisto pramonėje.

T.Urbelionio nuotr.

Skaitykite: https://www.alfa.lt/

2020 m. Gegužė mėn. 18 d., Pirmadienis

Kaip COVID-19 virusas turėtų koreguoti socialinę politiką

senoliai.jpg

Pandemijos pasekmes pajus didelė dalis šalies piliečių, kuriems reikės valstybės paramos. Į ką derėtų atsižvelgti Vyriausybei, kad nesikartotų 2008-2009 metų krizės pamokos, kurias išgyvenome itin skaudžiai?

Apie tai prie ŽALGIRIO NACIONALINIO PASIPRIEŠINIMO JUDĖJIMO apskritojo stalo diskutavo europarlamentarė, buvusi ilgametė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija BLINKEVIČIŪTĖ, Seimo narys Povilas URBŠYS, Kazlų Rūdos meras Mantas VARAŠKA, ekonomistas, socialinių mokslų daktaras Teodoras MEDAISKIS. Diskusiją vedė žalgirietis Gediminas JAKAVONIS.

P.URBŠYS: Akivaizdu, kad virusas Lietuvoje atveria skurdo bedugnę. Jeigu mes galime girtis, kad pas mus bus mažiausiai mirčių, bet po koronaviruso, ko gero, mes būsime labiausiai nuskurdinta valstybė. Nepamirškime, šių metų pradžioje Europos Komisija konstatavo, kad skurdas mūsų valstybėje yra pagrindinė problema, kurią turime spręsti. Šiai dienai mes turime apie 700 tūkst. gyventojų, gyvenančių ties skurdo riba, o iš jų - daugiau nei 300 tūkst. gyvena absoliučiame skurde, t.y., kai vienam gyventojui tenka 240 Eur per mėnesį. Šiuo metu mes stebime, kaip didėja bedarbių skaičius: 2019 m. jų buvo 92 tūkst., šiuo metu jų skaičius artėja prie 200 tūkst. ir man atrodo, kad netrukus peržengs 200 tūkst. ribą. Iš esmės bedarbių skaičius bus panašus į tą, kuris buvo po 2008 m. ekonominės krizės. Kai dabar daug kalbama apie verslo gelbėjimo planus, sveikatos apsaugos sistemos stiprinimą, viskas yra aišku. Bet nesigirdi, tiek prezidentūros lygmeniu, tiek Vyriausybės lygmeniu, galų gale, ir Seimo lygmeniu, kad į šią problemą būtų pradėta žiūrėti sistemiškai. Jau ne kartą buvo baksnota tos pačios Valstybės kontrolės, kad socialinės paramos sistema pas mus yra neefektyvi. Socialinėms paslaugoms kompensuoti metai iš metų panaudojama tik 50 proc. visos skiriamos sumos. O ir minimali suma, kuri pasiekia nuskurdusius gyventojus, tuos 86 proc., gavusius paramą, neužtikrina jų minimalių poreikių. Kai matai, kad iš esmės tie socialiniai dalykai yra labiau panaudojami kaip viešųjų ryšių akcijos priemonės kai kam parodyti savo politinį jautrumą, tuomet tiesiog nusvyra rankos. Praėjusiais metais buvo paskleista žinutė, kai prezidento žmona vizito metu kalbėjosi su Vokietijos prezidento žmona apie skurdo problemas Lietuvoje. Žinutė tikrai jautri ir orientuota pademonstruoti jautrumą. Bet kas po to vyksta? Praktiškai nieko. Paskutinis pavyzdys, kai prezidentas nuotoliniu būdu organizuoja pasitarimą su įvairiomis visuomeninėmis organizacijomis ir su savivaldybių asociacija, svarstydamas žmonių su negalia problemas. Apie jų problemas reikia kalbėti, bet šiandien pagal statistiką labiausiai skurdas vyrauja tarp bedarbių, vienišų žmonių, vienišų tėvų, kurie augina vaikus, ir tik paskui eina pensininkai. Man atrodo, kad reikia žiūrėti ne į kažkokią pažeidžiamą socialinę grupę, bet iš esmės pradėti spręsti tas problemas. Faktas, kad iki šios dienos mūsų sukurta sistema neužtikrina minimalių skurdžiai gyvenančių žmonių poreikių. Taip pat nesudaromos sąlygos ta parama pasinaudoti visiems tiems, kuriems ji yra reikalinga, nesudaromos sąlygos žmonėms gauti informaciją, kad jie galėtų pasinaudoti savo teisėmis gauti socialinę paramą. Jeigu kitose valstybėse yra prievolė informuoti gyventoją apie jam priklausančią socialinę paramą, pas mus žmogus tampa vos ne detektyvu, kuris turi tyrinėti ir išgauti iš institucijų, kas jam priklauso. Skandalingas pavyzdys, kai skiriamos pinigų sumos, pašalpos įsidarbinimui. Yra nustatyta, kad 82 proc. asmenų negavo tos pašalpos, kadangi nežinojo, nes neturėjo tokios informacijos. Man atrodo, kad kai kuriais atvejais tai daroma sąmoningai. Sąmoningai yra nuslepiama informacija nuo žmonių, tokiu būdu dirbtinai yra sutaupomos lėšos, kurios galėtų pasiekti žmones ir tada tos lėšos panaudojamos visai kitoms reikmėms.

ELTOS nuotr.

Skaitykite: https://www.respublika.lt

2020 m. Gegužė mėn. 17 d., Sekmadienis

Seimas griežtina GMO patekimą į Lietuvą

Seimas spręs, kurie genetiškai modifikuoti augalai ir kiti produktai galės būti auginami ar naudojami Lietuvoje. Jų sąrašą tvirtintų aplinkos ministras.
Seimas šią savaitę priėmė svarstyti tai numatančias Genetiškai modifikuotų organizmų įstatymo pataisas. Jos numato, kad Lietuvoje būtų draudžiama naudoti ar auginti kai kuriuos genetiškai modifikuotus produktus, nors Europos Sąjungoje juos naudoti būtų galima. Dėl to turėtų susitarti Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijos. „Siūlome, kad būtų pasinaudota (Europos Sąjungos – BNS) direktyvos galimybe, kurioje leidžiama šaliai narei drausti naudoti genetiškai modifikuotus organizmus. Mūsų tokia pozicija išlieka. Ir tik vienetiniais atvejais būtų galima priimti tarpinius sprendimus“, – pristatydamas pataisas Seime pataisas teigė aplinkos ministras Kęstutis Mažeika. Mišrios Seimo narių grupės narys Povilas Urbšys teigė, kad Žemės ūkio ministerija atstovauja turintiems kitokių interesų žemės ūkyje, jie gali skatinti tokių produktų naudojimą.

L.Balandžio nuotr.
Skaitykite: https://www.15min.lt

2020 m. Gegužė mėn. 17 d., Sekmadienis

P.Urbšys stebisi: A.Širinskienės komisija, padariusi grėsmingas išvadas, dabar siekia jas nugesinti

Nors Seimas ketvirtadienį pritarė „valstietės“ Agnės Širinskienės vadovautos laikinosios komisijos išvadoms, aistros ir pasipiktinimas tarp politikų tebekyla. Į galimai neteisėtą poveikį politiniams procesams tyrusios vadinamosios A. Širinskienės komisijos akiratį patekęs mišriai Seimo narių grupei priklausantis Povilas Urbšys toliau kelia klausimus ir sako nesuprantąs, kodėl ištarusi A, valdančiųjų iniciatyva atsiradusi komisija nenori pasakyti ir B.
Kurį laiką nuo Seimo kadencijos pražios kartu su „valstiečiais“ frakcijoje veikęs politikas tvirtina matąs itin keistą situaciją, kai vienoje A. Širisnkienės komisijos pateiktų išvadų jam tarsi ir inkriminuojamas priesaikos sulaužymas, tačiau adekvačių ir reaguojančių į deklaruotus nusižengimus veiksmų nebėra imamasi. Politikas stebisi, kodėl Seime sprendžiant dėl A. Širinskienės pateiktų išvadų, jam net pačiam pareiškus norą būti ištirtam, ar jis nesulaužė priesaikos ir ar nėra vertas apkaltos, patys valdantieji tokį sumanymą atmetė. „Aš siūliau savo atžvilgiu pradėti tyrimą, nes, kaip išdėstė A. Širinskienė, yra priesaikos sulaužymo požymių“, – Eltai teigė P. Urbšys, akcentuodamas, kad pakliūta į absurdišką situaciją, kai ilgą laiką Seime veikusi ir savo svarbą bei objektyvumą akcentavusi komisija dabą nori užbaigti tik pranešdama apie esą padarytus didelius politikų pažeidimus.

A.Ufarto nuotr.
Skaitykite: https://www.delfi.lt

<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sekantis > Pabaiga >>
Puslapis 7 iš 169