Straipsniai

2020 m. Birželis mėn. 18 d., Ketvirtadienis

Mediena valdžiai susuko galvą

Seimas po pateikimo tik vargais negalais atmetė Miškų įstatymo pataisas, kurias Seimo Teisės departamentas įvardino kaip antikonstitucines, o STT - kaip galimai korupcines. Net ir po tokių išvadų 50 parlamentarų balsavo už pataisas, kurios būtų naudingos trims medienos pramonės gigantams. Laimei, susilaikiusių ir balsavusių prieš buvo daugiau. Tačiau projektas nevisiškai atmestas - jis grąžintas iniciatoriams tobulinti.

Seimas po pateikimo atmetė pataisas, kuriomis Aplinkos ministerija norėjo suteikti privilegiją įsigyti valstybinę medieną pirmiausia tik tam tikras sąlygas atitinkančioms įmonėms: kurios turi bent penkis darbuotojus, medienos gaminiams gaminti panaudoja ne mažiau kaip 80 proc. įsigytos žaliavos, yra įsigijusios perdirbimo įrenginius ir t.t. Parlamentaras Algimantas Salamakinas tiesiai šviesiai įvardino, kad pataisos specialiai pritaikytos trims įmonėms - „Vakarų medienos grupei“, „Juodeliams“, ir „Grigeo“, todėl ragino kolegoms projektą atmesti kaip žalingą ir korupcinį.

Už siūlomas įstatymo pataisas balsavo 50, prieš - 22, susilaikė 32 parlamentarai. Iš 50-ies projektą palaikiusiųjų net 33 - „valstiečiai“. Antru balsavimu sutarta projektą ne visiškai išbrokuoti, bet jį grąžinti tobulinti.

O štai Seimo Mišrios grupės narys Povilas Urbšys po balsavimo „Vakaro žinioms“ sakė, kad opozicija „valstiečius“ galbūt išgelbėjo nuo baudžiamosios bylos.

„Valstiečiai bandė prastumti projektą, pridengdami jį socialinio jautrumo skraiste ir vietinio verslo skatinimu. Tačiau kodėl išskirtinė pirmenybė turi būti suteikta stambiesiems perdirbėjams? Kuo tai susiję su socialiniu jautrumu?

„Valstiečiai“ iš vienos pusės bando inicijuoti Lobizmo įstatymo pataisas, deklaruodami, kad nori skaidrumo, o iš kitos pusės elgiasi taip, kad atrodo, jog patys pasiduoda lobistų įtakai. Neatmetu, kad anksčiau ar vėliau sprogs korupcinis skandalas ir STT į apklausas kvies parlamentarus, kurie balsavo už šį projektą. O jie apsimetinės, kad nė neįtarė, jog už projekto slypi stambaus verslo interesai.

Bet kokiu atveju, „valstiečiai“ turi pasakyti „ačiū“ opozicijai, kurios dėka pavyko atmesti šias skandalingas pataisas. Kai projektas atmestas, mažiau šansų, kad bus pradėtas ikiteisminis tyrimas“, - teigė P.Urbšys.

Skaitykite: https://www.respublika.lt/

2020 m. Birželis mėn. 16 d., Antradienis

Seimas linkęs mažinti mokesčius: kaip keistųsi jūsų atlyginimas

Seimas antradienį svarstė gyventojų pajamų mokesčio pakeitimus, dėl kurių, priklausomai nuo gaunamo darbo užmokesčio, asmens „į rankas“ gaunamos pajamos didėtų nuo 1 cento iki 207,15 euro. Po diskusijos pritarta NPD didinimui, bet ne GPM tarifo mažinimui.
Gegužę prezidentas Gitanas Nausėda pasiūlė pusei metų iki 15 proc. sumažinti GPM tarifą, jį taikant darbo pajamoms, kurios nesiekia 3 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) per mėnesį (4143 eurų „popieriuje“). Taip pat jis pasiūlė paankstinti neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) didinimą iki 400 eurų. Kaip žinia, dabar gyventojui taikytinas NPD apskaičiuojamas pagal formulę: 350 – 0,17 x (darbo užmokestis – minimali mėnesinė alga). Prezidento pateiktame įstatymo projekte formulė atrodo taip: NPD = 400 – 0,19 x (DU – MMA).
Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Povilas Urbšys sakė, kad prezidento pasiūlymas yra galimybė parlamentui apsispręsti, kas jis yra. „Ar jis yra tik vienkartinių piniginių koroninių dozių fabrikėlis, kuris į žmones žiūri,
kaip į išlaikytinių visuomenę, kuriame socialinio jautrumo priepuoliai paprastai ištinka prieš rinkimus. Ar vis dėlto žiūrime į save, kaip į laisvos tautos atstovus, kurių tikslas yra padėti žmonėms patiems kurti ateitį ir susigrąžinti orumą“, – kalbėjo jis. Pasak P. Urbšio, G. Nausėdos siūlymas leistų eiti nauju keliu, kuriame žmogus turėtų galimybę pats uždirbti pinigus.
A.Ufarto nuotr.

Skaitykite: https://www.delfi.lt

2020 m. Birželis mėn. 12 d., Penktadienis

Opozicija privertė nusileisti valdančiuosius: susirūpino, ar atsitraukusi Baškienė nesusilauks pasekmių

Ramūnas Karbauskis, Rima Baškienė

Ketvirtadienį Seimo opozicija, susivienijusi su mišria Seimo narių grupe, sukėlusi įtampą parlamente, privertė valdančiąją daugumą atsitraukti. Savotiškos užvirusios dramos Seime priežastimi tapo Seimo Antikorupcijos komisija, nusprendusi dėl Klaipėdos valstybinio jūrų uosto vadovo konkurso kreiptis į Generalinę prokuratūrą.

Dar iki komisijai priimant sprendimą – kreiptis į Generalinę prokuratūrą, esą dėl susisiekimo ministro vengimo pateikti atsakymus į komisijos klausimus dėl Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direktoriaus konkurso aplinkybių – valdantieji užsimojo pakeisti patiems nepalankią Antikorupcijos komisijos sudėtį.

Seimo vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė dar ryte pasiūlė vietoje opozicijos ir Mišrios Seimo narių grupės atstovų į Antikorupcijos komisijos sudėtį deleguoti kelis „socialdarbiečius“. Pastarųjų šiuo metu komisijos sudėtyje nėra.

Tokia į Seimo ketvirtadienio darbotvarkę įtraukta R. Baškienės iniciatyva opoziciją atstovaujančių partijų atstovų bematant buvo susieta su esą „valdančiųjų“ siekiu išvengti komisijos planuoto kreipimosi į Generalinę prokuratūrą.

„Tai išskirtinai nekorektiškas Seimo vicepirmininkės pasiūlymas išbraukti vieną antikorupcijos komisijos narį be frakcijos teikimo, neinformavus Seniūnų sueigos apie tokį sumanymą. Matome, kiek yra baimės, kuomet antikorupcijos komisija šiandien turi balsuoti dėl kreipimosi į Generalinę prokuratūrą (...) Taip tik parodote, kad bijote šio pasiaiškinimo“, – situaciją interpretavo konservatorius Jurgis Razma.

Opozicijos lyderio užuomina virto realybe, kuomet mišriai Seimo narių grupei bei opozicijai nesiregistruojant balsavime, parlamentui nepavyko priimti Regioninės plėtros įstatymo projekto. Iš viso dėl šio projekto balsavo tik 63 Seimo nariai, taip priverčiant projekto klausimą atidėti.

Seime kilus valdančiųjų pasipiktinimo bangai, kad nesutarimų įkaitu tapo svarbus įstatymas, opozicijos atstovai ėmė reikalauti R. Baškienės atsiimti siūlymą dėl Antikorupcijos komisijos sudėties keitimo.

Savo ruožtu mišriai Seimo narių grupei priklausantis Povilas Urbšys konstatavo, kad, pasak jo, faktinės daugumos neturintys valdantieji turi skaitytis su realybe ir tik panorėję mažumai priklausančių teisių negali perlipti.

„Valdančiajai daugumai sunku pripažinti, kad jie neturi tos daugumos. Mes esame pasiruošę dirbti konstruktyviai, bet jūs nepažeidinėkite kitos pusės elementarių teisių. Jeigu jūs tokiu būdu norite suformuoti antikorupcinę komisiją, kur patys nustatytumėte, kokie nariai turėtų būti joje – tai kiek vertos jūsų kalbos apie skaidrumą. Tai yra veidmainystė... Bet jūs galite sustoti, nes šiandien jūs neturėsite tos daugumos, kai reikės priimti įstatymus. Tai daroma todėl, kad jūs grįžtumėte į parlamentinį darbą, o nebūtumėte Naisių kolūkio nariais“, – valdančiuosius moralizavo P. Urbšys.

Nuotr. D. Pipo

Skaitykite: https://www.delfi.lt

2020 m. Birželis mėn. 11 d., Ketvirtadienis

Stumiasi naujas Lobistinės veiklos įstatymas: užvirė diskusija dėl tuščių politikų darbotvarkių

Seimo vakariniame posedyje profesinių sąjungų atstovų pasisakymai

Teisėsaugai pradėjus korupcinę bylą ir pranešus apie galimą dviejų verslo organizacijų vadovų neteisėtą lobistinę veiklą, Seimas sugrįžo prie Lobistinės veiklos įstatymo pakeitimų. Valdančiųjų iniciatyva teiktoms pataisoms, Seimas, „už“ balsavus 68 parlamentarams, „prieš“ – 1, susilaikius 10, po pateikimo pritarė.

Naują Lobistinės veiklos įstatymo redakciją Seime ketvirtadienį pristatė „valstietė“ Agnė Širinskienė.

„Dar prieš gerus metus Teisingumo ministerija parengė, o Vyriausybė atnešė į Seimą naują siūlomą lobistinės veiklos reguliavimą. Vėliau įvyko taip, kaip įvyko, Seime projekto idėja buvo gerokai išdarkyta.

Žinant pastarojo meto įvykius dar kartą siūlytumėm sugrįžti prie projekto svarstymo, įtvirtinant tiek kryžminį lobistinės veiklos deklaravimą, kada lobistinę veiklą deklaruoja tiek jos adresatas, tiek jos teikėjas“, – kalbėjo ji.

Politikė taip pat tikino, jog priėmus pataisas, politikams tektų privalomai viešai skelbti savo darbotvarkes, o lobistais reikėtų registruotis asociacijoms, „savo esme netenkinančioms viešojo intereso, tačiau vienijančioms verslo subjektus, siekiančioms verslo tikslų“.

Nevyriausybinių organizacijų veikla lobistine laikoma nebūtų.

Liberalas Simonas Gentvilas, kalbėdamas apie politikų darbotvarkes teigė, kad jie pirmiausia turėtų rodyti pavyzdį, o tik paskui teikti įstatymo pataisas.

„Tribūnoje turėjo būti Ramūnas Karbauskis, kuris du mėnesius nėra deklaravęs nė vieno susitikimo nė su viena asociacija, lobistu, profsąjunga. Ar jūsų partijos pirmininkas yra asocialus žmogus, ar jis slepia šituos susitikimus? Keista, kaip gali valdančiosios partijos pirmininkas nedeklaruoti susitikimo su jokia organizacija, išskyrus, oficialius susirinkimus“, – svarstė politikas.

A.Širinskienė atsakė, kad R.Karbauskis turėtų pats paaiškinti, kodėl jo darbotvarkės tuščios.
Mišrios Seimo narių grupės atstovas Povilas Urbšys iniciatyvą keisti Lobistinės veiklos įstatymą pavadino dekoracija bandant „paslėpti neskaidrius sandorius ir neskaidrų veikimą“.

„Kas galėtų paaiškinti, kaip Seimo narys Ramūnas Karbauskis deklaruos savo santykį su „Agrokoncerno“ savininku Ramūnu Karbauskiu?“ – klausė jis.

Nuotr. Ž. Gedvilos

Skaitykite: https://www.15min.lt

2020 m. Birželis mėn. 09 d., Antradienis

Šalia Latvijos ambasados – piketas dėl solidarumo nepirkti elektros iš Astravo AE

astrav.jpgVilniuje antradienį keletas Seimo narių iš opozicinės konservatorių frakcijos kartu su Sąjūdžio prieš Astravo atominę elektrinę nariais piketavo prie Latvijos ambasados, kviesdami kaimynus solidarizuotis su Lietuva ir nepirkti elektros iš Baltarusijoje statomos elektrinės.

Seimo narys konservatorius Laurynas Kasčiūnas teigė, kad pikete iš viso dalyvavo iki 15 žmonių, jo metu Latvijos ambasadoriui įteiktas kreipimasis. 

„Mes perdavėme Latvijos ambasadoriui mūsų, Seimo narių, pasirašytą kreipimąsi (...) Mums tikrai kelia daug klausimų, kodėl Latvijos pozicija yra tokia“, – BNS sakė pikete dalyvavęs L. Kasčiūnas.

„Mes raginame parlamentarus imtis didesnės politinės kontrolės“, – teigė jis.

Kreipimosi rašte, kurį matė BNS, prašoma Latvijos valdžios solidarizuotis su Lietuva ir Estija, neleidžiant į Baltijos šalių rinką patekti Astravo AE pagamintai elektrai.

Šį raštą pasirašė konservatoriai A. Ažubalis, V. Aleknaitė-Abramikienė, Kazys Starkevičius, L. Kasčiūnas, taip pat liberalų lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen, „valstiečiai“ Stasys Tumėnas, Arvydas Nekrošius, Arūnas Gumuliauskas bei Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantys Vytautas Bakas ir Povilas Urbšys.

P.Peleckio nuotr.

Skaitykite: https://www.alfa.lt

2020 m. Birželis mėn. 09 d., Antradienis

Nauji skaitikliai - nauji mokesčiai

rankas.jpgSeimas pritarė pataisoms, kurios lems, kad karšto vandens vartotojai turės įsigyti skaitiklius, kurių rodmenys bus nuskaitomi nuotoliniu būdu. Aišku, vartotojams nuo to geriau nebus, išskyrus tai, kad jie padės papildomai užsidirbti skaitiklių gamintojams bei jų montuotojams. Įvadinis prietaisas kainuoja apie 400 eurų be PVM, o skaitikliai, kurie bus naudojami kiekviename namų ūkyje, naudojančiame karštą vandenį, apie 50 eurų be PVM.

Apie naująsias nuostatas „Vakaro žinias“ informavo parlamentaras Povilas Urbšys, labai priešinęsis pataisoms, nes, jo nuomone, tai tėra būdas duoti pasipelnyti verslui paprastų žmonių sąskaita.

„Seimas paruošė Lietuvos žmonėms dovaną - gal „koronos“ proga. Priimtas įstatymas, uždegęs žalią šviesą karšto vandens skaitiklių vajui. Nuspręsta, kad reikia mechaninius skaitiklius keisti kontroliuojamais per nuotolį. Šiandien Lietuvoje yra 700 tūkst. karšto vandens skaitiklių. Ir tik apie 34 proc. jų yra nuskaitomi nuotoliniu būdu. Argumentuojama, kodėl visus mechaniškus reikia pakeisti, labai gražiai - dėl patogumo, dėl efektyvumo. Tačiau visi žinome, kad visada, kai tik keičiami kokie nors skaitikliai, naudą gauna tik tie, kurie keičia ar realizuoja tuos prietaisus“, - dėstė P.Urbšys.

Pasak parlamentaro, nauji skaitikliai bus būtini naujiems namams, renovuojamiems arba ten, kur apskaitos sistema nėra ekonomiškai naudinga.

„Po tuo „arba“ slypės visi kiti dalykai, todėl visiems, prisidengiant šiuo žodeliu, bus sakoma, kad jų name apskaitos sistema yra neekonomiška ir visi per prievartą pajus tą skaitiklių vajų.

I.Sidaravičiaus nuotr.

Skaitykite:https://www.respublika.lt

2020 m. Birželis mėn. 09 d., Antradienis

Seimui siūloma mažinti karo prievolininkų amžių iki 21 metų

Seimui siūloma mažinti karo prievolininkų amžių iki 21 metų

Seimo narys Povilas Urbšys antradienį ketina pateikti Seimui Karo prievolės įstatymo pataisą, kurioje siūloma nuo 26 iki 21 metų mažinti karo prievolininkų amžių.

Pasak P. Urbšio, projektas parengtas, atsižvelgiant į siekį sudaryti galimybes planuoti ateitį jaunuoliams, kurie ką tik baigė mokyklas.

„Siekiant mažinti karo tarnybos vengimo atvejų, išvengiant sukeltos neproporcingai didelės žalos jaunuolių interesams, teikiamu projektu siūloma mažinti karo prievolininkų amžių nuo 26 iki 21 metų ir tokiu būdu neatitraukti jaunuolių nuo mokslo, darbo, šeimos, jų ateities planų bei prisiimtų finansinių įsipareigojimų“, – sako P. Urbšys.

Vadovaujantis Karo prievolės komplektavimo tarnybos duomenimis, parlamentaras sako, kad, pavyzdžiui, 2019 metais dėl tarnybos kariuomenėje vengimo nubausti beveik 7 tūkst. vyrų. Priėmus siūlomas įstatymo pataisas, turės būti pakeistas krašto apsaugos ministro patvirtintas Šaukimo į privalomąją pradinę karo tarnybą tvarkos aprašas.

Nuotr. M. Ažušilio

Skaitykyte:https://www.delfi.lt

2020 m. Birželis mėn. 05 d., Penktadienis

Siūloma suteikti Lietuvoje prieglobstį Kinijos persekiojamiems Honkongo žmonėms

protestai-honkonge-84456989.jpg

Įvairioms Seimo frakcijoms atstovaujanti 36 parlamentarų grupė siūlo suteikti Lietuvoje prieglobstį Honkongo žmonėms, kuriems gresia Kinijos politinis persekiojimas ir represijos.
Jie įregistravo tai numatančios rezoliucijos projektą „Dėl Honkongo žmonių teisių ir laisvių“.Šiuo dokumentu jie kviečia Lietuvos prezidentą ir Vyriausybę palaikyti Honkongo žmonių teises ir laisves bei principingai ginti tarptautinės teisės viršenybę Europos Sąjungos politiniuose formatuose, formuojant vieningą, principingą, pamatinėmis laisvės ir demokratijos vertybėmis grįstą Europos Sąjungos poziciją Kinijos vykdomų tarptautinės teisės ir žmogaus teisių pažeidimų atžvilgiu.Projekto autoriai ragina Kinijos Liaudies Respublikos vyriausybę gerbti Kinijos tarptautinius įsipareigojimus, įtvirtintus Kinijos ir Britanijos jungtinėje deklaracijoje, ir atšaukti Honkongui skirto nacionalinio saugumo įstatymo įvedimą.
arp rezoliucijos projekto autorių yra Seimo nariai Mantas Adomėnas, Gabrielius Landsbergis, Dovilė Šakalienė, Gintaras Steponavičius, Dainius Kreivys, Gintaras Vaičekauskas, Aušra Papirtienė, Naglis Puteikis, Rūta Miliūtė, Vytautas Bakas, Audronius Ažubalis, Žygimantas Pavilionis, Linas Balsys, Povilas Urbšys, Valerijus Simulikas, Simonas Gentvilas, Andrius Kupčinskas, Laurynas Kasčiūnas, Viktorija Čmilytė-Nielsen ir kiti.
Skaitykite: https://www.delfi.lt/

 

2020 m. Birželis mėn. 03 d., Trečiadienis

Dėl valstietės teiktų pataisų susikirto dvi grupės: kilo įtarimų, kad pataikauja vienai verslo šakai

 Rapsų pas mus šiuo metu užauginama gerokai daugiau, nei sunaudojama ir pramonė pajėgi perdirbti.Dėl saldainių su alyvpalmių aliejumi pernai pagarsėjęs Seimas užsimojo gelbėti sparčiai nykstančius atogrąžų miškus. Bet kilo įtarimų, ar susirūpinę gamta politikai išties nepataikauja vienai verslo šakai. Šimtus tūkstančių eurų saldainiams išleidžiantys Seimo nariai praėjusiais metais pažadėjo daugiau nepirkti ir nesimėgauti gardumynais, kurių sudėtyje yra alyvpalmių aliejaus. Mat dėl šio maisto pramonėje gausiai naudojamo produkto Pietryčių Azijoje kasmet iškertami milžiniški plotai planetos plaučiais vadinamo atogrąžų miško, o vietoj jo užveisiamos naujos alyvpalmių plantacijos. Bet saldainių atsisakyti nutaręs Seimas bando žengti gerokai toliau – parlamente kelią skinasi daug aistrų keliantis siūlymas uždrausti alyvpalmių aliejų naudoti biodegalams gaminti.

Tačiau vienintelis per balsavimą prieš V.Vingrienės pasiūlymą balsavęs Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Povilas Urbšys mano kitaip: „Bandoma prisidengti globaliomis pasaulio problemomis, bet už atogrąžų miškų problemų aiškiai kyšo vietinio verslo interesų ausys.“

Anot politiko, niekam ne paslaptis, kuo užsiima I.Paleičikas, ir panašu, kad Lietuvos rinka jo biodegalų verslui darosi per maža: „Nemažai įtakingų ūkininkų yra priklausomi nuo jo malonės superkant rapsus.

Todėl nieko nuostabaus, kad valstiečių dominuojamame Seime atsiranda projektai, kuriais dirbtiniu būdu bandoma įteisinti vieno gamintojo monopolį.“

P.Urbšys pripažino, kad dėl alyvpalmių aliejaus iš tiesų masiškai kertami miškai, bet mano, jog aktualesnė problema yra ne biodegalų gamyba, bet maisto pramonėje naudojami ištekliai: „Net 60 proc. išgaunamo alyvpalmių aliejaus naudojama maisto pramonėje. Todėl kyla klausimas, kodėl V.Vingrienė jo nesiūlo uždrausti naudoti maisto pramonėje?“

Skaitykite: https://www.lrytas.lt/

2020 m. Birželis mėn. 03 d., Trečiadienis

„Alfa taškas“: ar teisėsauga neperžengė ribų dėl V. Sutkaus ir M. Zalatoriaus sulaikymo?

laidoje.pngPo vakar plačiai nuskambėjusių kaltinimų prekyba poveikiu šiandien aiškėja, kad Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus paleistas į laisvę, o Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius po STT apklausos buvo paleistas jau anksčiau.

Nors tyrimas vis dar tebevykdomas, visuomenėje teisėsaugos dėka tarsi jau yra suformuota nuostata, kad minėtieji įtariamieji yra tikrai kalti. Ar tyrimą vykdančios STT ir Generalinė prokuratūra neperžengė savo ribų ir nepamynė teisinėje praktikoje esančios nekaltumo prezumpcijos?

Buvusio STT Panevėžio valdybos viršininko ir Seimo nario Povilo Urbšio teigimu, pranešti apie visuomenei žinomų žmonių galimas nusikalstamas veikas yra būtina – toks yra viešasis interesas.

„Viešasis interesas šiuo atveju reikalauja, kad visuomenė būtų informuota, kodėl teisėsauga sulaiko visuomenei žinomus asmenis, – tvirtino politikas. – Nes, jeigu jie nepaaiškins savo veiksmų, tada kaip tik atsiras galimybės sklisti įvairiems gandams, įvairioms interpretacijoms.“

Skaitykite: https://www.alfa.lt

<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sekantis > Pabaiga >>
Puslapis 6 iš 169