seimonaryspovilasurbsys seimonaryspovilasurbsys

2020 m. Liepa mėn. 22 d., Trečiadienis

Ką reiškia lietuvių meilė tvirtos rankos politikai?

atviras_pokalbis.jpg

Apklausos rodo, kad lietuviai skeptiškai vertina demokratijos veikimą šalyje, dalis vis dar ilgisi tvirtos rankos ir savo valdžią vertina skeptiškiau, nei, pavyzdžiui, ES. Nepatenkintų ir visiškai nepatenkintų demokratija gyventojų dalis smuko 9 procentiniais punktais iki 31 proc. Demokratijos veikimu Lietuvoje dažniau patenkinti aukščiausio išsimokslinimo grupės atstovai.

Be to, pasak tyrimo autorių, demokratijos, kaip tinkamiausio valdymo būdo, kvestionavimas, siejamas ir su tam tikru tvirtos rankos ilgesiu. Šis rodiklis kinta nežymiai – „stipraus lyderio, kuris, siekdamas tikslų, apeitų taisykles“ poreikis, palyginti su 2018 m., išliko nepakitęs (31–32 proc.), o nepritariančių stipriam lyderiui respondentų skaičius taip pat keitėsi nežymiai (nuo 36 iki 41 proc.).

Tiesa, palaikančiųjų stipraus lyderio idėją tyrimo metu yra mažiau, nei, pavyzdžiui, 2005 m. Tuo metu atliktas panašus tyrimas rodė, kad stipraus lyderio, nevaržomo parlamento ar rinkimų, egzistavimui pritartų apie 46 proc. respondentų.

Žinių radijo laidoje „Atviras pokalbis“ diskutuoja MRU politologė Rima Urbonaitė, Seimo narys Povilas Urbšys ir Rytų Europos studijų centro vadovas Linas Kojala.

MRU politologė R. Urbonaitė teigė, kad savivaldoje yra užkoduotas tam tikras DNR, kuris atsiskleidžia per savivaldybes, kurios yra vadinamos kunigaikštystėmis“. „Iš ten ateina suvokimas, kad turime merą, kuris suklojo trinkeles, asfaltinę demokratiją padarė ir labai gražiai tai norima perkelti į nacionalinę politiką nesuprantant, kad ji nėra trinkelių klojimas“, - teigė politologė.

Povilas Urbšys kalbėdamas apie galimus pokyčius sakė, kad juos galėtų daryti prezidentas, nes jis atėjo su gerovės valstybės vizija. „Jį žmonės rinko todėl, kad žmonėms jis atrodė labiausiai nepriklausomas kandidatas. Jei gerovės valstybę kurs per pilietinės visuomenės įgalinimą, tai jis yra laisvesnis bei turi žmonių pasitikėjimo kreditą. Bet jei kalbės apie milijardus ar milijonus iš ES, kiek jis sustiprino finansinį savivaldybių savarankiškumą, administracinių galių sustiprinimą, bet nekalbės kaip žmogui sugrąžinti pasitikėjimą savimi – jis taps įkaitu“, - teigė P. Urbšys

Žiūrėkite: https://www.ziniuradijas.lt