2020 m. Birželis mėn. 29 d., Pirmadienis

Seimas pritarė valdančiųjų pataisoms dėl Lukiškių aikštės, įteisino ir Vytį

Paplūdimys Lukiškių aikštėje

Lukiškių aikštėje esančio pliažo dienos – suskaičiuotos. Seimas galutiniame balsavime pritarė valdančiųjų teiktoms įstatymo pataisoms, kuriomis įtvirtinamas memorialinis jos statusas ir numatoma, kad aikštėje turėtų būti formuojama su laisvės kovų memorialiniais akcentais.

Seimas ne tik pritarė valdančiųjų pataisoms dėl aikštės tvarkymo, bet ir įstatyme įtvirtino nuostatą, kad Lukiškių aikštėje turi stovėti Vytis. Dėl viso įstatymo projekto balsavo 93 Seimo nariai. 78 iš jų projektui pritarė, prieš buvo 11, o 4 susilaikė.

Tokį projektą suskubta priimti po to, kai sostinės savivaldybė Lukiškių aikštėje įrengė miestiečiams ir miesto svečiams skirtą pliažą. Dalis politikų sako, kad taip rodoma nepagarba sukilimo bei laisvės kovų dalyviams, jų atminimui.

Valdančiųjų inicijuotame projekte nurodoma, kad Lukiškių aikštė Vilniuje yra pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė ir formuojama su laisvės kovų memorialiniais akcentais. Taip pat nurodoma, kad memorialiniai Lukiškių aikštės akcentai turi apimti ir atspindėti kovas už Lietuvos nepriklausomybę bei žuvusių kovotojų atminimą, 1863–1864 m. sukilėlių egzekucijos vietą ir šio sukilimo atminimo įamžinimą.

Projekte taip pat nurodoma, kad Lukiškių aikštės naudojimas ir tvarkymas turi atitikti jos memorialinį statusą, užtikrinti rimtį bei deramą pagarbą už Lietuvos nepriklausomybę žuvusių kovotojų atminimui ir nužudytiesiems 1863–1864 m. sukilėliams, taip pat, kad aikštės naudojimas ir tvarkymas negali prieštarauti viešajai tvarkai bei gerai moralei;

„Lukiškių aikštės naudojimas ir tvarkymas rekreacijos tikslu negali nustelbti jos memorialinės funkcijos, Lietuvos nepriklausomybės kovų bei žuvusių kovotojų, nužudytųjų 1863–1864 m. sukilėlių atminimo įamžinimo tikslų“, – nurodoma įstatymo projekte.

Seimo nariai Povilas Urbšys, Vilija Aleknaitė Abramikienė, Audronius Ažubalis, Vytautas Juozapaitis, Andrius Kupčinskas bei Irena Hasse siūlė tame pačiame įteisinti, kad Lukiškių aikštėje turėtų stovėti Vytis. Kaip rašoma projekte: „Valstybės simbolį vaizduojantis monumentas Vytis kartu su įrengtu memorialu Žuvusiųjų už Lietuvos laisvę aukoms atminti yra pagrindinis reprezentacinės Lietuvos aikštės akcentas.“

Tokiai pataisai nepritarė Ramūno Karbauskio vadovaujamas Kultūros komitetas. Jo išvadą pristatęs parlamentaras Robertas Šarknickas sakė, kad komitetas negalėjo pasiūlymui pritarti dėl vykstančio teisminio proceso.

Nuotr. D. Umbraso

Skaitykite: https://www.lrt.lt