2020 m. Gegužė mėn. 19 d., Antradienis

Seimas pradeda svarstymus, ar drausti palmių aliejų naudoti degalams

urbelionio.jpgSeimas spręs, ar Lietuvoje atsisakyti palmių aliejaus naudojimo biodegalams. Kai kurie parlamentarai sako, kad draudimas palmių aliejų Lietuvoje naudoti degalams perskirstys prekybos biokuro rinką.

Seimas antradienį po pateikimo priėmė svarstyti Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisas, kuriomis ketinama apriboti palmių aliejaus naudojimą biokuro gamyboje, keičiant jį rapsų ar saulėgrąžų aliejumi. Už balsavo 57 Seimo nariai, prieš vienas, o susilaikė 28. Toliau pataisas Seimas svarstys birželio 23 dieną.

Idėjos iniciatorė „valstietė“ Virginija Vingrienė sako, kad taip siekiama mažinti atogrąžų miškų kirtimus, stabdyti klimato kaitos procesus, tuo metu kritikai teigia, kad šioje srityje kertasi vietinių biokuro žaliavos gamintojų ir ją importuojančių verslininkų interesai.

Tuo tarpu Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Povilas Urbšys pareiškė, kad pataisos teikiamos ne siekiant sumažinti atogrąžų miškų kirtimus, o todėl, kad jų siekia dalis verslo.

P. Urbšio teigimu, pagrindinis vietinio biokuro gamintojas yra buvęs „Lukoil Baltijos“ vadovas Ivanas Paleičikas, kurios šeima dabar kontroliuoja bendrovę „Viada LT“, perėmusią Rusijos „Lukoil“ degalinių valdymą Lietuvoje ir Latvijoje.

„Būtent jis yra suinteresuotas pašalinti konkurentus iš biokuro rinkos Lietuvoje. Būtent nuo jo priklausantys ūkininkai, kurie pelnosi iš parduodamų rapsų jam, daro dabar spaudimą Seimo nariams, kad pataisos būtų priimtos kuo greičiau“, – Seime kalbėjo P. Urbšys.

Pasak P. Urbšio, rapsų auginimas kaip tik prisideda prie aplinkos teršimo.

„Ne man žaliesiems aiškinti, kiek rapsų grūdinių kultūrų paplitimas padidina gamtą teršiančių trąšų naudojimą Lietuvoje“, – teigė parlamentaras.

Jis taip pat pabrėžė, kad palmių aliejus daugiausia naudojamas ne kuro gamyboje, o maisto pramonėje.

T.Urbelionio nuotr.

Skaitykite: https://www.alfa.lt/