2020 m. kovas mėn. 16 d., Pirmadienis

VSD gali apsaugoti. Gali ir pakenkti

Capture.jpg

Dariui Jauniškiui paskutinės pirmosios kadencijos dienos VSD vadovo poste - neramios. O ir antroji kadencija dar su klaustuku. Žmonės piktinasi, kad saugumiečiai seka per daug niekuo dėtų asmenų. O ir jokių garantijų, kad surinkti duomenys nebus staiga panaudoti prieš juos, nėra. Kaip renkama tokia medžiaga ir svarbiausia, ant kieno stalo ji patenka, šiandien aiškinasi „Vakaro žinios“.

Buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas, remdamasis Valstybės saugumo departamento darbuotojo liudijimu, įtaria saugumiečius, kad jie prasidėjus Lietuvos prezidento rinkimų kampanijai, selektyviai rinko informaciją tik apie Vygaudo Ušacko ir Gitano Nausėdos aplinką. Į saugumiečių akiratį papuolė apie sekimą nieko neįtarę žinomi verslininkai, menininkai, pramogų pasaulio atstovai. Tokią informaciją V.Bakui pateikė VSD statutinis pareigūnas, kuriam jau suteiktas pranešėjo statusas. Informacija susidomėjo ir NSGK nariai, kovo 10-ąją pakvietę VSD vadovą Darių Jauniškį į savo posėdį ir tą pačią dieną vykę į VSD asmeniškai įsitikinti, kaip tvarkomi ir naikinami VSD neįdomūs dokumentai. D.Jauniškis aiškino, jog informacija buvo renkama apie visų kandidatų į prezidentus aplinką. Netaikant jokių išimčių. Ir tiksliai vadovaujantis įstatymais. Tačiau ar visus D.Jauniškio žodžiai įtikino?

NSGK saugumiečių rūmuose darbavosi apie 6 valandas. Išklausė VSD valdybų vadovų, analitikų, tikrino pačių slapčiausių duomenų bazes. Susitiko ir su pranešėju. Anot NSGK vadovo Dainiaus Gaižausko, NSGK tyrimą tęs, tačiau, kaip viešai jau išsireiškė D.Gaižauskas, „ačiū Dievui, kad turime tarnybą, kuri vykdo rinkimų apsaugą ir reaguoja į Valstybės gynimo tarybos suformuluotas užduotis.“

Tačiau NSGK narys V.Bakas buvo kiek kitokios nuomonės. Anot V.Bako, slapčia renkant privačią informaciją apie niekuo neprasikaltusius asmenis pažeistos tų žmonių teisės. Žmonės buvo be pagrindo sekami, apie juos rašomos pažymos. Anot V.Bako, tai sovietinis reliktas. Rankos kišamos į privačią žmonių erdvę.

Seimo narys, buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos Panevėžio valdybos viršininkas Povilas Urbšys prisiminė, jog STT su surinkta informacija elgiasi įvairiai:

„Jei informacija nepasitvirtino ir yra asmeninio pobūdžio, ji sunaikinama. O jei gali turėti žvalgybinę reikšmę - renkama, sisteminama, formuojamos duomenų bazės. O kalbant apie tai, jog VSD rinko duomenis apie kandidatų į šalies prezidentus aplinką, aš akcentuoju, jog vienas svarbiausių demokratinės valstybės dalykų yra žmogaus teisės ir laisvės. Jei per 30 metų valstybės institucinės galios iškeliamos aukščiau žmogaus teisių bei laisvių, vadinasi, kažkas negerai mūsų valstybėje. Jei sutinki būti kandidato į prezidentus komandoje, iškart tampi taikiniu? Tai yra būdas sureikšminti valstybės institucines galias.

Politikoje jaučiu Gariūnų turgaus kvapą, nes konservatoriai su „valstiečiais“ VSD klausimu užėmę vieningą poziciją. Esmė - sutapo požiūris, kokią valstybę kuriame. Jei suabsoliutiname institucines galias, kuriame globos valstybę. O jei kuriame demokratinę valstybę, turime ginti žmogaus teises. Manau, jog pranešėjas - yra aukšto rango statutinis pareigūnas, ne vienus metus dirbantis VSD. Kai jis mato, jog šalies prezidentas, premjeras, įtakingųjų partijų lyderiai tvirtina, jog su VSD - viskas gerai, jam turi kilti klausimas - kokia prasmė man kalbėti?

Nuotr. I. Sidarevičiaus

Skaitykite: https://www.respublika.lt