seimonaryspovilasurbsys seimonaryspovilasurbsys

Ar egzistuoja laisvas mandatas, jei esi partijos narys?


zr.jpg


zr.jpg

Neseniai Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų prezidiumas pritarė partijos Priežiūros komiteto siūlymui neleisti Rimantui Jonui Dagiui su partija kandidatuoti kituose Seimo rinkimuose.

„Sankcija yra įsigaliojusi, ir bus taikoma“, – žurnalistams sakė iš Prezidiumo posėdžio išėjęs Priežiūros komiteto pirmininkas Valdas Benkunskas.

V. Benkunskas sakė, kad balsavimas buvo atviras. R. J. Dagio mestus kaltinimus, esą partijoje yra susidorojama su kitaminčiais, per prezidento rinkimus palaikiusiais Gitaną Nausėdą, Priežiūros komiteto pirmininkas vadino bandymu viską sutirštinti.

„Nelabai net norėčiau komentuoti. Partija, kaip organizacija, turi savo taisykles, kurios yra privalomos visiems nariams. Asmenys, stodami į partiją, su jomis susipažįsta, ir savo laisva įsipareigoja jas vykdyti“, – teigė jis.

Ne tik konservatoriai taiko tokias sankcijas savo nariams. Už nevaržomas kalbas iš frakcijos išmestas Povilas Urbšys, Justas Džiugelis, Bronius Matelis, Petras Gražulis ir tuzinas kitų politikų.

Apie tai "Žinių radijo" laidoje "Atviras pokalbis" diskutuoja TS-LKD Priežiūros komiteto pirmininkas Valdas Benkunskas, Seimo narys Povilas Urbšys ir politikos apžvalgininkas, viešųjų ryšių ekspertas Mindaugas Lapinskas.


Atsakydamas į laidos vedėjo klausimą - „Kas yra laisvas mandatas?“, Povilas Urbšys teigė, kad politikoje yra didžiausia privilegija turėti laisvą mandatą.

„Konstitucinis teismas aiškiai pasisakė, kad Konstitucija iš Seimo nario reikalauja besąlygiškos ištikimybės priesaikos Lietuvos valstybei, tautai ir pasižadėjimo gerbti Konstituciją. Konstitucinis teismas yra pasisakęs, kad niekas negali įpareigoti Seimo nario, jokia politinė institucija, atstovauti tik tos organizacijos interesus. Laisvo mandato samprata yra įteisinta nuo 1922 metų, o atkūrus nepriklausomybę, ši samprata taip pat buvo atkurta. Sovietiniais laikais galiojo imperatyvinis mandatas. Tokiam atstovui galima nurodinėti ir vadovauti. Partijos, kurios dabar gyvuoja demokratinėje valstybėje, kuria demokratinę santvarką, bet vis dar vadovaujasi tuo imperatyviniu mandato suvokimu, kuris buvo sovietiniais metais“, –teigė P. Urbšys

Klausykite: https://www.ziniuradijas.lt