seimonaryspovilasurbsys seimonaryspovilasurbsys

Kokias idėjas Sąjūdis keltų šiandien?

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „ziniu radijas“

Neseniai minėjome Lietuvos Sąjūdžio 30-ąsias metines. Prisiminėme žmones, kurie jį kūrė, kurie stovėjo prie Lietuvos nepriklausomybės vairo. Įvertinome idėjas, su kuriomis Sąjūdis budino tautą.

Kai kurios idėjos įgyvendintos, kai kurios nugrimzdo užmarštin. Kokias idėjas Sąjūdis keltų šiandien?

Diskutuoja politikos apžvalgininkas Mečys Laurinkus, Seimo narys Povilas Urbšys ir vienas iš Sąjūdžio kūrėjų Gintaras Songaila.

 

Raigardas Musnickas: Kokia Jūsų nuotaika po trisdešimties Sąjūdžio metų?

 

Povilas Urbšys:Iškilmingame Sąjūdžio trisdešimtmečio paminėjime Seime buvo pasakytos įvairios kalbos, bet viešoje erdvėje, kalbų, kurios atitiktų Sąjūdžio dvasią, nebuvo. Arvydo Juozaičio ir Vytauto Vyšniausko kalbos buvo pasakytos Sąjūdžio dvasioje ir atkreiptas dėmesys į tokias problemos kaip Lietuvos nykimas, Sąjūdžio idealų išdavimas. Savicenzūra pas mus dirba geriau nei tarybinė cenzūra ir tuomet kyla tokios mintys, kurios skatina užduoti klausimą: „kodėl taip atsitiko?“ Man atrodo, kad viena iš pagrindinių priežasčių yra tai, kad buvo sukeistos dominantės. Su Sąjūdžio vėliava mes kėlėme istorinio teisingumo klausimą – atkurti nepriklausomybę, atkurti valstybę, kuri buvo okupuota. Kartu mes pasakėme, kad tai turi daryti tauta. Todėl ir konstitucijoje rašėme, kad tauta kuria valstybę. Kai Sąjūdis įgijo valdžios galias, suabsoliutinome valdžios administracines ir politines galias, nes mes manėme, kad esame vieninteliai, neklystantys, kurie žinome kaip tą valstybę kurti. Kurdami įstatymus mes nuosekliai naikinome galimybę atsirasti Sąjūdžiui.“

 

Žiūrėkite ir klausykite: https://www.ziniuradijas.lt