Naujienos

2019 m. Sausio mėn. 11 d., Penktadienis

Seimas linkęs susieti savivaldos įmonių paramos dydį su uždirbtu pelnu

Diskusijos dėl savivaldybių įmonių paramai skiriamų lėšų parlamente vyksta ne vienerius metus.

Seimas neuždraudė savivaldybių kontroliuojamoms įmonėms bei jų antrinėms bendrovėms teikti paramą bei labdarą. Tokio draudimo siekė parlamentinis Audito komitetas. Parlamentarai pritarė kai kurių valstiečių siūlymui leisti tokioms įmonėms paramą ir labdarą teikti ir toliau, tačiau pagal kitas taisykles.

Parlamentarai Povilas Urbšys ir valstiečiai Zenonas Streikus bei Guoda Burokienė pasiūlė diferencijuoti paramai skiriamą tokių savivaldos įmonių grynojo pelno dalį – kuo daugiau pelno uždirbtų įmonė, tuo mažesnę jo procentinę dalį galėtų skirti paramai, o vienam gavėjui per metus būtų galima skirti ne daugiau kaip 200 tūkst. eurų.

Valstybės ir savivaldybės įmonės, uždirbusios iki 0,5 mln. eurų pelno, paramai galėtų numatyti iki 10 proc. pelno (iki 50 tūkst. eurų) per metus, uždirbusios nuo 0,5 mln. iki 2 mln. eurų pelno – iki 5 proc. (iki 100 tūkst. eurų), o virš 2 mln. eurų – iki 3 proc., bet ne daugiau kaip 0,5 mln. eurų. Tokiai tvarkai priešinosi Audito komitetas, tačiau Seimas 45 balsais už, 17 – prieš ir 20 parlamentarų susilaikius pritarė naujai paramos ir labdaros skirstymo tvarkai.

Skaitykite:https://www.lrytas.lt

Nuotr. M. Patašiaus

2019 m. Sausio mėn. 11 d., Penktadienis

Referendumo šalininkų mobilizacija

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „lietuvos zinios“

Negalėdamas pasitikėti rinkėjų valia, „valstiečių“ lyderis nusprendė dvigubai sustiprinti agitatorių už dvigubą pilietybę pajėgas. Taip politikos ekspertė įvertino vieną naujausių Ramūno Karbauskio įstatymų leidybos iniciatyvų.

Šiandien rengiamame Seimo posėdyje numatoma ypatingos skubos tvarka svarstyti R. Karbauskio teikiamas Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo bei Referendumo įstatymo pataisas. Jomis siekiama įtvirtinti naują referendumo šalininkų sąvoką.

R. Karbauskis siūlo referendumo šalininkais pripažinti įstatymų nustatyta tvarka Vyriausiojoje rinkimų komisijoje įregistruotus asmenis – Lietuvos piliečius, ne mažiau kaip 15 piliečių grupes, Lietuvoje įregistruotas nevyriausybines organizacijas, taip pat politines partijas, palaikančias referendumo idėją.

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis tikisi, kad pakeitus įstatymus būtų sudarytos geresnės galimybės veikti tiems žmonėms ar jų grupėms, kurios palaiko referendumą, bet nėra jo iniciatoriai. Esą dabartinis reguliavimas, kai įstatymai numato tik referendumo iniciatorių ir referendumo oponentų kategorijas, pažeidžia nuo kampanijos atribotų referendumo šalininkų teises.

Beveik prieš metus „valstiečių“ frakciją palikęs Seimo narys Povilas Urbšys laikėsi nuomonės, kad R. Karbauskio pasiūlymas įteisinti referendumo šalininkų sąvoką turėtų būti vertinamas bendrame referendumo dėl dvigubos pilietybės kontekste. Jo nuomone, bet kokia kaina siekti politinio tikslo – dvigubos pilietybės įteisinimo – ydinga praktika. Tautos valia šiuo klausimu, pasak politiko, toli gražu nėra akivaizdi.


Skaitykite: https://www.lzinios.lt

2019 m. Sausio mėn. 10 d., Ketvirtadienis

Algirdo Jonušio piešinių paroda „Mūsų senolių palėpių lobiai“

j.pngSausio 20 d. Viešojoje bibliotekoje bibliotekoje keramikas, kraštotyrininkas Algirdas Jonušis pristatė savo piešinių parodą „Mūsų senolių palėpių lobiai“. Jis pasakojo susirinkusiems piešiniuose pavaizduotų sendaikčių, kurie nugulę muziejaus archyvuose, istorijas ir sąsajas su mūsų kraštu ir dabartimi. Istorija ir mitologija besidomintis menininkas išleido knygą „Aviečių medis. Panevėžio mitai, legendos, tikrovė”, kurioje pateikiama daug įdomių faktų apie Panevėžio vardo kilmę, buvusius šventus statinius ir mįslingas vietas, prisidėjo prie Birutės gatvės senojo autentiško grindinio išsaugojimo.

Povilo Urbšio padėjėja pasveikino autorių su puikia paroda ir palinkėjo ateityje nestokoti idėjų, naujų atradimų ir kūrybinio polėkio bei perdavė Seimo nario dovanėlę.

2019 m. Sausio mėn. 08 d., Antradienis

Carai ir lyderiai: daugeliui savivaldybių liks vadovauti tie patys merai

 Prieš ketverius metus pirmą kartą tiesiogiai išrinkti savivaldybių merai 2019-aisiais laikys rinkėjų pasitikėjimo egzaminą, kuriame daugelis neabejotinai vėl dalyvaus. Kai kurių net nekamuos varžybų jaudulys, nes jie įsitikinę savo pergale.

Daugelis postuose išsilaikys. Nors merai tiesiogiai pradėti rinkti tik prieš ketverius metus, daug naujų politikos lyderių, ypač regionuose, ši naujovė neiškėlė. Po praėjusių rinkimų pirmą kartą mero regalijas pasimatavo 22 vietos politikai, tačiau kai kurie jų prieš tai savivaldybėje jau ėjo kitas svarbias pareigas. Trijų merų kadencijos nutrūko dėl mirties (Vidmanto Brazio, Marijampolės r. ), gauto ūkio ministro posto (Mindaugo Sinkevičiaus, Jonavos r.) ir kaltinimų prekyba poveikiu (Juozo Bertašiaus, Šakių r.).

Lietuvoje iš viso renkama 60 merų, o jų valdžioje praleistas vidutinis laikas, skaičiuojant pasibaigus šiai kadencijai, viršys dvi kadencijas ir sieks daugiau nei aštuonerius metus. Su pertraukomis ar be jų dešimt ir daugiau metų savivaldybėms vadovauja 19 merų, o penki – 17–26 metus. Nė vienam iš pastarųjų dar nėra 60 metų, tad, jei tik rinkėjai leis, jie gerins politinio ilgaamžiškumo rekordus.

Panevėžyje galbūt pavyks nutraukti Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) prakeiksmą, ypač jei į mero postą nusitaikys ir jį gaus Seimo narys Povilas Urbšys, praeityje pats vadovavęs Aukštaitijos sostinės STT valdybai.

Skaitykite: https://naujienos.alfa.lt

2019 m. Sausio mėn. 06 d., Sekmadienis

Rinkimų maratone – gudrūs ėjimai

Panevėžio miesto savivaldybė

Į panevėžiečių namus jau beldžiasi pirmieji parašų prašantys kandidatai į savivaldybės tarybos narius ir jų palaikymo komandos. Panevėžio mieste partijai, visuomeniniam rinkimų komitetui ar savarankiškam dalyviui iki sausio 17-osios reikės surinkti 630 gyventojų parašų, liudijančių, kad jie pritaria tų politikų dalyvavimui rinkimuose.

Visgi parašą dedantis rinkėjas negali būti užtikrintas, kad kandidatas, išrinktas į Tarybą, vėliau neatsuks jam nugaros. Nors Seimas šįmet daugiau nei du kartus padidino užstatą pretendentams į savivaldybių tarybas, kurie išrinkti dėl einamų pareigų negalėtų jose dirbti, tokių politinių turistų atsiras ne viename sąraše. Varžytuvėse dėl rinkėjų Panevėžyje pirmasis startavo Seimo nario Povilo Urbšio vedamas komitetas „Kurkime jaukų miestą Kartu“. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) dar praėjusį ketvirtadienį jam išdavė lapus parašams rinkti.

Kelionę po panevėžiečių butus pradėjusio komiteto 25-ių kandidatų sąraše tik du valgantieji politikų duoną – miesto Tarybos narys Rimantas Ridikas ir komiteto lyderis Seimo narys Povilas Urbšys. Visi kiti – nepartiniai ir politikoje aktyviai nedalyvavę parlamentaro šalininkai. „Būtų gerai, jei Vyriausioji rinkimų komisija parašų skaičiaus neribotų, bet dabar ji išduoda lapus tik 1200-ams parašų“, – P. Urbšys nusiteikęs surinkti dvigubai daugiau parašų nei reikalauja nustatyta žemiausia riba.

Vis dėlto, jo nuomone, ir privalomi 630 parašų jau pakankama riba rinkimuose nusiteikusiai dalyvauti partijai ar komitetui. „Suvokiantiems, kad demokratiją reikia kontroliuoti, nes žmonės neva nesąmoningi, todėl jiems būtina nustatyti tam tikrus apribojimus, gali pasirodyti 600 parašų per mažai. Aš manau, kad tiek užtektinai“, – sako Seimo narys.

Skaitykite: https://www.delfi.lt

Nuotr. A. Raščiaus

2019 m. Sausio mėn. 05 d., Šeštadienis

Staiga išvaryta A. Verygos patarėja nutarė netylėti – atskleidė, kas vyksta už uždarų ministerijos durų

Staiga išvaryta A. Verygos patarėja nutarė netylėti – atskleidė, kas vyksta už uždarų ministerijos durų.

Staiga išvaryta sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patarėja Nendrė Černiauskienė nutarė netylėti ir atskleidė tai, kas vyksta už uždarų ministerijos durų. Už korupcijos prevenciją atsakinga patarėja N.Černiauskienė, anksčiau dirbusi Specialiųjų tyrimų tarnyboje, buvo atleista kaip praradusi ministro pasitikėjimą. „Jis man pasakė, kad aš turėčiau trauktis, nes žmonės manęs bijo. Atsakiau, kad ne dėl draugystės atėjau į ministeriją dirbti“, – taip patarėja iš pradžių atrėžė A.Verygai, pasiūliusiam išeiti savo noru.

Gražiuoju trauktis nesutikusios N.Černiauskienės atleidimas buvo palydėtas kaltinimų. Ji buvo įvardyta kaip viena netinkamos lyderystės pavyzdžių, dėl jos kaltės esą vėlavo kai kurios Vyriausybės programoje suplanuotos priemonės. Šiuos kaltinimus išgirdusi N.Černiauskienė pagrasino dėl šmeižto kreiptis į teismą. „Tai, kas buvo padaryta, – elementarus viešųjų ryšių neraštingumas.

 

Užteko mandagiai patylėti, padėkoti už darbus ir uždaryti duris. Juk buvo tarpušventis ir niekas nebūtų pasigedęs tos informacijos“, – portalo lrytas.lt laidoje „Ne spaudai“ sakė buvusi patarėja.

 

– Seimo narys Povilas Urbšys, komentuodamas jūsų atleidimą, išsakė versiją, kad jūs esą tapote nekontroliuojama ir galėjote pradėti kelti grėsmę pačiam A.Verygai – paklausėme N.Černiauskienės.

– Manau, kad grupės, kurios buvo suinteresuotos mane patraukti, nes matė, jog negali patraukti ministro, sukeldamos baimę, kad esu nekontroliuojama, suveikė sėkmingai – A.Veryga pakliuvo į spąstus tų žmonių, kuriems buvo naudinga patraukti mane.


Skaitykite: https://www.lrytas.lt

Nuotr. Lrytas.lt koliažas

2019 m. Sausio mėn. 04 d., Penktadienis

Politikų paramos fondai: leisti ar drausti?

Seimo narys Povilas Urbšys inicijavo įstatymo pataisą, kuri, jei Seimas pritars, uždraus Seimo ir savivaldybių tarybų nariams steigti savo vardo labdaros ir paramos fondus. Anot P.Urbšio, tokie fondai yra galimos landos politinei korupcijai, nes per fondus apeinamas politinių partijų finansavimo įstatymas, draudžiantis juridiniams asmenims finansiškai paremti partijas. O šit finansiškai paremti politikų įsteigtus vardinius labdaros fondus gali ir juridiniai subjektai.

P.Urbšio teigimu, iš tikro labai daug kalbama apie politinę korupciją, kalbama, kaip apsiginti nuo verslo pinigų, kad jie „negadintų“ politikų, bet iš tiesų į visa tai žiūrima pro pirštus. Nes politikų įsteigtuose labdaros ir paramos fonduose yra legalizuota neskaidraus atsiskaitymo galimybė. Į fondą gali iš verslo ateiti įvairios pinigų sumos ir jas galima konvertuoti į įvairias dovanas, paramą, skirtą žmonėms, kurie dažniausiai yra politiko rinkėjai.

„Apeinant partijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymus, galima daryti sau politinę savireklamą, - aiškino P.Urbšys. - Iš privačių ūkio subjektų per fondus imti pinigus. Ir teismuose labai sunku įrodyti, jog kai politikas Seime balsavo už konkrečiai verslo grupei naudingą įstatymo pataisą, ta verslo grupė pervedė pinigus į politiko įsteigtą fondą“.

Dar sunkiau įrodyti, jei fondas įsteigtas lobisto vardu, o iš tiesų yra konkretaus politiko fondas. P.Urbšys atkreipė dėmesį, jog Seimas vos ne vieningai pasmerkė „MG Baltic“ neleistinus ryšius su kai kuriais politikais bei partija. Bet kai Ramūnas Karbauskis per savo įsteigtą fondą „Švieskime vaikus“ gavo iš savo koncerno įmonių 0,5 mln. Eur, kad pasiūtų ir išdalintų darželinukams tautinių rūbelių, niekas jokio neskaidrumo nemato. Esą rūbelius dalijo ne „valstiečiai“, bet tik dėdės ir tetos. „Todėl laikas tą politikų fondų skylę užlopyti, - reziumavo P.Urbšys, - o balsuojant pamatysime, kiek Seimo nariams iš tikrųjų rūpi tvarka ir skaidrumas. Prisimenu, kai šios kadencijos Seimas tik pradėjo darbą, „MG Baltic“ visiems Seimo nariams norėjo padovanoti po knygą apie Joną Basanavičių. Atsisakėme. Knygas atidavėme bibliotekoms, kad niekas mūsų neįtartų neskaidrumu. O dabar žiūrėsime, ar nebus dvejopų standartų. Gal politikams blogas tas koncernas, kuris Seime neturi „stogo“? O geri tie koncernai, kurie „stogus“ turi?“.

Skaitykite:http://www.respublika.lt

Nuotr. S. Žumbio

2019 m. Sausio mėn. 03 d., Ketvirtadienis

LRT radijo laidoje "Lietuvos diena" apie LRT tyrimą dėl Sveikatos apsaugos ministerijos veiklos


lrt.png

LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, Sveikatos apsaugos ministro komandoje yra žmogus, iki šiol dirbęs didžiausioje maitinimo paslaugas teikiančių įmonių grupėje. 

Didžiulės verslo grupės, vienijančios kelias dešimtis bendrovių, įmonė „Bruneros“, tuo metu vadinosi „Kretingos maistas“, 2016 m. dėl nuslėptų mokesčių krėtė Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba. Nustatyta, kad padaryta žala Mokesčių inspekcijai ir Sodrai siekė daugiau nei šimtą tūkstančių eurų. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pateiktais duomenimis, daugiau kaip pusė „Bruneros“ ir beveik trečdalis „Pontem“ virtuvių priskiriamos padidintos rizikos grupei. Nepaisant to, šios įmonės laimi viešuosius pirkimus. Laidos vedėjas Česlovas Burba kalbėjosi su LR Seimo nariu Povilu Urbšiu.

Č. Burba: „Gerbiamas Povilai Urbšy, jūsų manymu, kaip tokios įmonės turėtų būti kontroliuojamos arba tiriamos? Kaip galima būtų apriboti jų galimybę dalyvauti viešuosiuose pirkimuose?“

P. Urbšys: „Tokių įmonių dalyvavimas turi būti stebimas kaip per padidinimo stiklą. Šis tyrimas atskleidė vieną iš verslo grupių, kuri dominuoja vienoje paslaugų srityje – maitinime. Tai, kad įtaka buvo darome per Sveikatos apsaugos ministeriją, ir daroma nuolatos yra akivaizdu. Faktas, kad nuo 2015 m. iki 2018 m. laimėta konkursų už 120 milijonų eurų. Man yra žinomas faktas, kad pasikeitus sveikatos įstaigos vadovui ir ėmus peržiūrėti paslaugų sutartis, sulaukė neigiamos reakcijos ne iš paslaugų tiekėjų, bet iš tuometinės Sveikatos apsaugos ministerijos.“ 

Klausykite: https://www.lrt.lt/

Nuotr. LRT

 

2019 m. Sausio mėn. 03 d., Ketvirtadienis

Buvusi A. Verygos galvų kapotoja pati atsidūrė ant ešafoto

Atleista ministro patarėja N.Černiauskienė nenusiteikusi lengvai pasiduoti.

Iš darbo staiga išvaryta sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patarėja Nendrė Černiauskienė įsitikinusi, kad taip buvo pasiųstas perspėjimas ir kitiems: „Bijokite.“

Už korupcijos prevenciją A.Verygos komandoje atsakingą buvusią Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) darbuotoją N.Černiauskienę išgarsino „Lietuvos ryte“ pernai skelbtas slapta įrašytas jos pokalbis su buvusiu Respublikinės Panevėžio ligoninės vyriausiuoju gydytoju Ivanu Dorošu.

Į egzorcizmo seansą panašaus pokalbio metu korupciniais nusikaltimais įtariamą mediką A.Verygos patarėja įkalbinėjo iš posto trauktis savo noru ir žadėjo ramybę, o priešingu atveju – naujų bėdų. Panašioje situacijoje dabar atsidūrė galvų kapojimo specialiste save anksčiau įvardijusi N.Černiauskienė. Iš pareigų gražiuoju trauktis nesutikusią patarėją užgriuvo kaltinimų lavina.

Bet viešai jai nuskambėjusius priekaištus N.Černiauskienė vertina kaip šmeižtą ir neatmeta galimybės bylinėtis su buvusiu darbdaviu.

Povilas Urbšys Seimo narys

„N.Černiauskienė atliko mauro darbą ir tapo nebereikalinga. Niekam ne paslaptis, kad šią ministeriją yra apraizgęs skirtingų interesų voratinklis.

Jai vadovavę ministrai, bandydami išmazgyti vienus voratinklius, patekdavo į kitus.

N.Černiauskienės pastangas ir būdus siekti skaidrumo galima vertinti įvairiai, bet ji buvo pakviesta padėti A.Verygai išmazgyti tas interesų gijas ir perimti įtakos svertus į savo rankas. Ji gana entuziastingai ėmėsi šio darbo. Kai kada gal peržengė ribas, bet savo darbą atliko.

Dabar, matyt, ji tapo nebereikalinga, nes jos požiūris jau gali tapti kliūtimi naujai susiformavusiai aplinkai.

Kiek man žinoma, N.Černiauskienė galėjo pasipriešinti A.Skorupsko skyrimui Panevėžio ligoninės vadovu ir tai galėjo sukelti pasipiktinimą tos įtakingos aplinkos, kuri siekia turėti savo žmonių vienoje ar kitoje vadovaujančioje pozicijoje.

Buvusiai patarėjai viešai išdėstyti priekaištai kelia šypseną. Manau, kad pagrindinė priežastis yra noras pašalinti galimus trukdžius, jeigu į svarbius postus būtų bandoma sodinti savus ir patikimus kadrus. Kad planuojami sandėriai galėtų įvykti, labai svarbu, kad procesas būtų kontroliuojamas ir nebūtų kokių nors netikėtumų. Toks žmogus kaip N.Černiauskienė tokiu atveju yra nereikalingas, nes jis yra nekontroliuojamas.“

Skaitykite :https://www.lrytas.lt

Nuotr. T. Bauro

2019 m. Sausio mėn. 02 d., Trečiadienis

Šimtas svarbių 2018-ųjų Lietuvos įvykių


Šimtas svarbių 2018-ųjų Lietuvos įvykių

Į šimtą svarbiausių 2018 m. Lietuvos įvykių pateko įtraukta ir tai, kad gegužės 15 d. Seimui atsisakius tirti žemės valdymo klausimus, valdančiųjų „valstiečių“ frakciją paliko Povilas Urbšys.

Skaitykite: https://www.delfi.lt/

 

Nuotr. D. Pipo

<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sekantis > Pabaiga >>
Puslapis 6 iš 279